Aleksander Kwaśniewski: lewica gotowa odgrywać rolę “trzeciej siły”

0
1884
Kielce, 04.10.2019. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas wizyty w Kielcach, 4 bm. (sko) PAP/Piotr Polak

Były prezydent wspierał w piątek w województwie świętokrzyskim kandydatów komitetu SLD (tworzonego przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosnę i Lewicę Razem) w wyborach parlamentarnych.

Wyraził przekonanie, że po wyborach 13 października lewica wróci do parlamentu. “Lewica jest potrzebna Polsce. Cztery lata, kiedy nie było parlamentarzystów lewicy w Sejmie udowodniły nam, że bez lewicy Sejm jest gorszym Sejmem, polska demokracja jest gorsza i polskie życie polityczne również traci, a więc pora naprawić ten błąd” – podkreślił Kwaśniewski.

Kwaśniewski podkreślił, że porozumienie ugrupowań lewicowych, to coś, na czym mu bardzo zależało, ponieważ – jak przekonywał – “w duopolu, który w Polsce jest organizowany od 2005 r. między PiS a PO, potrzebujemy nowej, +trzeciej siły+”. “Lewica jest gotowa taką rolę odgrywać – być ruchem zdrowego rozsądku, odpowiedzialności, tolerancji, pamięci o tym co dobre w przeszłości, ale także wychylenia ku przyszłości” – argumentował.

Według Kwaśniewskiego PiS proponuje model “konserwatywnego państwa dobrobytu”, a lewica – “nowoczesne państwo dobrobytu”. “A więc państwo, w którym rzeczywiście żyje nam się lepiej, w którym efekty naszej wspólnej pracy dzielone są bardziej sprawiedliwie, w którym pomagamy najsłabszym, ale jednocześnie jesteśmy nowocześni w rozumieniu edukacji, w myśleniu o środowisku, w sposobie troski o zdrowie ludzi, w podejściu do wszystkich grup społecznych, w myśleniu o roli kobiet” – zaznaczył. (PAP)

ban/ mrr/