Alior Bank spodziewa się, że do przejęcia akcji Ruchu przez PKN Orlen dojdzie w III kwartale,

0
115
Warszawa, 21.06.2011. Prezentacja nowego loga firmy Ruch SA i nowego formatu kiosków. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Alior Bank spodziewa się, że do przejęcia akcji Ruchu przez PKN Orlen dojdzie w III kwartale, a proces restrukturyzacji kolportera będzie miał lekko pozytywny wpływ na wartość zawiązanych przez bank rezerw w IV kwartale 2019 roku.

“Realizuje się pozytywny scenariusz związany z restrukturyzacją Ruchu; jest silny inwestor, który złożył warunkową ofertę na tę spółkę, a wczoraj wierzyciele głosowali za zawarciem układów” – powiedział PAP Biznes wiceprezes banku odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem Marek Szcześniak.

Wierzyciele Ruchu objęci przyspieszonymi postępowaniami układowymi zgodzili się w poniedziałek na częściową redukcję swoich wierzytelności.

“Oceniamy, że nasza rezerwa na ekspozycję Ruchu jest adekwatna do obecnej sytuacji, realizujemy zaplanowany wcześniej scenariusz i w krótkiej perspektywie jest to dla nas neutralne” – powiedział Szcześniak.

Poinformował, że realizacja kolejnych etapów restrukturyzacji Ruchu – z dużym prawdopodobieństwem – może mieć w IV kwartale 2019 r. niewielki, ale pozytywny wpływ na kwotę zawiązanych rezerw na tę ekspozycję, a większy efekt możliwy jest w 2020 roku, zależnie od skali poprawy sytuacji finansowej kolportera.

“Teraz czekają nas kolejne etapy procesu, z czego najważniejsze jest przejęcie akcji Ruchu przez PKN Orlen, do czego – jak się spodziewamy – może dojść w ciągu kilku kolejnych miesięcy, najprawdopodobniej w III kwartale. Będzie to miało dla banku lekko pozytywny wpływ z perspektywy kwoty odpisów na ryzyko kredytowe, a nieco większego efektu spodziewamy się w 2020 roku” – powiedział Szcześniak.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz