Andrzej Duda: żołnierze 1. Dywizji Pancernej walczyli o wolność naszą i waszą

0
846
Lommel, Belgia, 29.09.2019. Prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnych uroczystości upamiętniających 75-lecie wyzwolenia Flandrii przez I Polską Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka, 29 bm. na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Lommel. (mr) PAP/Piotr Nowak

Podczas uroczystości w 75. rocznicę wyzwolenia Flandrii przez żołnierzy generała Stanisława Maczka, prezydent na Polskim Cmentarzu Wojskowym w belgijskim Lommel podkreślił, że Polacy od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej nie tylko bronili swojego niepodległego państwa, ale stanęli też w obronie autentycznej kultury europejskiej, ufundowanej na Dekalogu, greckiej filozofii i rzymskim prawie. “Bronili świata, który zasługiwałby na miano świata ludzkiego” – dodał.

Prezydent wskazywał, że 1. Dywizja Pancerna przyczyniła się do zwycięstw w ważnych bitwach Operacji Overlord: pod Falaise i Mont Ormel. “Na swojej drodze ku Holandii i Niemcom, gdzie również położyli wybitne zasługi, wyzwolili wiele miejscowości belgijskich. Wykonując zalecenia generała Maczka dążyli do tego, aby ich działania wiązały się z jak najmniejszymi stratami wśród ludności cywilnej oraz minimalnymi zniszczeniami domów, kościołów, zabytków i innych dóbr materialnych. Wyzwolili między innymi Ypres, Tielt, Ruiselede i Gandawę. Złotymi zgłoskami zapisali się w dziejach Belgii oraz w kronikach polskiego oręża” – mówił prezydent. “Podkomendni generała Maczka podkreślają w swoich wspomnieniach, że właśnie na tej ziemi spotkała ich szczególna serdeczność i gościnność gospodarzy” – dodał.

Duda przyznał, że jest głęboko wzruszony i wdzięczny wszystkim, którzy zebrali się dzisiaj na cmentarzu w Lommel, aby oddać hołd uczestnikom walk o wolną Belgię i wolną Polskę, o wolną Europę oraz o sprawiedliwy, żyjący w pokoju świat. (PAP)

reb/ ap/ krap/