Ardanowski: będzie pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą

0
1742
Rokietnica, 27.04.2019. Wiosenne prace polowe, 27 bm. w okolicy Rokietnicy na Podkarpaciu. Susza jest coraz bardziej widoczna na polach. Rolnicy już postulują, aby ogłosić stan klęski żywiołowej. (dd/pkus) PAP/Darek Delmanowicz

“Jest gwarancja, że rolnicy nie zostaną bez pomocy, mówił o tym premier Morawiecki. Ale żeby określić, jaka będzie wielkość środków, trzeba najpierw oszacować straty” – powiedział minister.

Podał, że susza występuje w 14 województwach. Największa w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i w łódzkim. Zwrócił uwagę, że susza jest zjawiskiem występującym od wielu lat.

“Szczęśliwie w tym roku nie występuje w takim natężeniu jak w zeszłym roku, bo to był dramat” – dodał.

Zapewnił, że wydał stosowne zalecenia wojewodom, dotyczące raportowania zaistniałej sytuacji i na tej podstawie zostaną oszacowane straty.

Powiedział, że na razie susza nie daje się we znaki, lub tylko minimalnie, uprawom warzyw, ziemniaków i buraków. “Ale wolę dmuchać na zimne, bo to się może rozszerzać” – powiedział.

W ocenie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa największe zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach zanotowano w 1219 gminach Polski, co stanowi 49,21 proc. gmin kraju.

“W nowej perspektywie finansowej będzie program retencji wód, który realizuje minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – jest na ten cel kilkanaście miliardów” – powiedział.

“To będą duże zbiorniki, które będą rezerwuarem wody. Ja się biorę za retencję na poziomie gospodarstw i systemów nawodnieniowych” – powiedział.

Maksymalne dofinansowanie budowy małej retencji wyniesie 100 tys. zł na gospodarstwo. Pierwszy nabór wniosków do programu ruszy w sierpniu. (PAP)

Autorka: Monika Witkowska

mowi/ joz/