Ardanowski: gazyfikacja Lisewa jest częścią gazyfikacji polskiej wsi

0
75
Toruń, 20.05.2019. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania, poświęconego upamiętnieniu ruchów na rzecz powstania "Polskiego Cukru", 20 bm. w Toruniu. (sko) PAP/Tytus Żmijewski

“Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w poniedziałek w konferencji poświęconej gazyfikacji w gminie Lisewo w powiecie chełmińskim. Inwestycja budowana jest w ramach ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego „Programu przyspieszenia inwestycji w sieć gazowniczą Polski na lata 2018-2022”. Program realizowany jest przez Polską Spółkę Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG” – podało ministerstwo rolnictwa w przesłanym PAP komunikacie.

“To pewien odcinek gazyfikacji polskiej wsi. Najważniejsze jest to, aby te udogodnienia, które nie są przecież czymś nowym, były dostępne dla wszystkich mieszkańców Polski, a nie tylko przywilejem mieszkańców dużych miast” – podkreślił minister Ardanowski. “To dotyczy również wodociągowania, czy kanalizacji” – dodał cytowany w komunikacie minister Ardanowski.

Jak podało ministerstwo, szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że gaz jest paliwem ekologicznym, bardziej przyjaznym środowisku niż inne nośniki energii. “Ma to znaczenie także na obszarach wiejskich, gdyż smog nie jest tylko +przywilejem+ dużych miast” – podkreślił cytowany szef resortu rolnictwa.

Jak poinformowało ministerstwo, Ardanowski zwrócił również uwagę, że tego typu przedsięwzięcia wymagają współpracy wszystkich, w tym samorządów i samych mieszkańców, przez których grunty będą przebiegać linie przesyłowe. “Gazyfikacja to nie tylko ochrona środowiska, ale także poprawa jakości życia na terenach wiejskich, co jest priorytetem rządu” – podkreślił cytowany minister. (PAP)

rkj/ skr/