Australia: aktywiści Greenpeace’u aresztowani za protest na moście w Sydney

0
121
epa07568349 Greenpeace hang from the under-carriage of the Sydney Harbour Bridge in Sydney, Australia, 14 May 2019. The activists intended to unfurl a banner protesting against climate change. A number of activists were arrested as they attempted to scale the bridge. EPA/DEAN LEWINS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT Dostawca: PAP/EPA.

Około godz. 5.15 (21.15 w poniedziałek czasu polskiego) ochrona mostu zgłosiła policji, że grupa działaczy wspięła się na słynny Sydney Harbour Bridge. Następnie kilku z nich opuściło się na linach, rozwijając pod mostem kilka transparentów, z których jeden głosił “Niech węgiel przejdzie do lamusa”.

Policja przekazała, że protest ekologów nie spowodował zakłóceń w ruchu kołowym, kolejowym ani promowym. Ostatni z protestujących został usunięty z przeprawy po około czterech godzinach od rozpoczęcia policyjnej interwencji.

“Mamy klimatyczny stan wyjątkowy i premier (Australii Scott Morrison) musi posłuchać Australijczyków, którzy już odczuwają tego skutki” – podkreślił przedstawiciel Greenpeace Australia David Ritter. Jak dodał, “węgiel to największy czynnik napędzający zmiany klimatyczne w Australii i pilnie potrzebujemy planu stopniowego odchodzenia od energii węglowej na rzecz czystej energii”.

Zmiany klimatu okazały się trudnym tematem dla koalicyjnego, konserwatywnego rządu Morrisona w kampanii przed zaplanowanymi na najbliższą sobotę wyborami parlamentarnymi. Z sondaży wynika, że obóz rządzący traci wiodącą pozycję na rzecz centrolewicowej, opozycyjnej Australijskiej Partii Pracy.

Ostatnie sześć lat u władzy obecnej koalicji naznaczone było wewnętrznymi sporami o politykę ochrony środowiska. Wpływowy prawicowy elektorat Morrisona żąda od niego, by wspierał krajowy przemysł węglowy, przez co rząd – jak pisze Reuters – ma trudności z przekonaniem wyborców, że rzeczywiście zamierza walczyć ze zmianami klimatu. (PAP)

akl/