Beata Szydło z najlepszym wynikiem w kraju – poparło ją 525 tys. wyborców

0
161
Brzeszcze, 26.05.2019. Wicepremier Beata Szydło głosuje w lokalu wyborczym w Brzeszczach, 26 bm. Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Do zakończenia głosowania o godzinie 21:00, trwa cisza wyborcza. (mr) PAP/Andrzej Grygiel

Wynik Beaty Szydło jest absolutnie rekordowy: w okręgu małopolsko-świętokrzyskim poparł ją niemal co trzeci głosujący (dokładnie 30,2 proc, wyborców), a spośród 980 tys. głosów, jakie oddano na listę PiS w tym okręgu, do niej należał co drugi.

Po podliczeniu protokołów z 99,82 proc. obwodowych komisji wyborczych wynik Szydło to 524 tys. 951 głosów.

“Rzeczywiście jest to rekord. Moim zdaniem to efekt synergii kilku zjawisk. Beata Szydło była pierwszym premierem po +dobrej zmianie+ i kojarzy się Polakom najmocniej – poza Jarosławem Kaczyńskim – z 500 plus i innymi programami społecznymi rządu. Jej wizerunek – matki Polki – jest dla Polski lokalnej doskonale przyswajalny. Myślę, że to, iż przestała być premierem też jej pomogło. Spora część jej zwolenników odebrała to jako krzywdę, a takie wrażenie wywołuje chęć wsparcia dla poszkodowanego” – powiedział PAP prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Podkreślił, że Beata Szydło jest bardzo aktywna i popularna. “Jak mało kto, była obecna w swoim okręgu wyborczym i prowadziła kampanię bezpośrednią” – dodał prof. Piasecki. Zaznaczył, że dotyczy to całej jej kariery politycznej – od wyborów na burmistrza Brzeszcz po wybory parlamentarne. “Beata Szydło jest szalenie rozpoznawalna. Zaprocentowało to, że odwiedzała nawet takie powiaty i miejscowości, do których nie musiała przyjeżdżać, bo elektorat PiS jest tam dominujący np. Zakopane. Ale to pozwala przyciągnąć niezdecydowanych, bo na ogół wyborcy lubią trzymać stronę zwycięzcy” – zaznaczył politolog. (PAP)

wos/ par/