Bielan: mogą zostać wymienieni nie tylko ministrowie, którzy dostali się do PE

0
482
***ZDJĘCIE ARCHIWALNE*** Warszawa, 18.03.2011. Europoseł Adam Bielan (na zdj. archiwalnym z 11.02.2011.). Przewodnicząca PJN Joanna Kluzik-Rostkowska oświadczyła 18 bm., że współpracę z europosłem Adamem Bielanem uznaje za zakończoną. Według niej, odpowiedź Bielana na jej żądanie, by określił swój stosunek do PJN, była niesatysfakcjonująca. (cat) PAP/Tomasz Gzell ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Liderka PJN Joanna Kluzik-Rostkowska: współpracę z Adamem Bielanem uznaję za zakończoną.***

Bielan pytany o rekonstrukcję rządu poinformował, że “zdecydowana większość decyzji została podjęta, (a) pan premier ma jeszcze kilka, kilkanaście dni na podjęcie ostatecznych decyzji”.

Pytany czy rekonstrukcja rządu będzie szersza, niż tylko wynikająca z wyborów do PE, wicemarszałek Senatu odpowiedział: “Ona jest spowodowana wynikiem wyborów europejskich, tym że bardzo wielu ministrów, więcej niż się spodziewaliśmy, znalazło się w PE. Nie wykluczam, że w jednym czy dwóch resortach ulegnie zmianie kierownictwo, mimo że ministrowie nie zostali wybrani do PE”.

“Nawet gdybym wiedział, nie mógłbym powiedzieć” – powiedział Bielan, dopytywany, o których ministrów chodzi. Pytany, czy minister finansów Teresa Czerwińska przejdzie do NBP, powiedział: “Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, wszystkie decyzje w tej sprawie ogłosi pan premier”.

Konieczność zmiany w rządzie wynika z tego, że w niedzielnych wyborach do PE mandat otrzymało kilku ministrów: wicepremier Beata Szydło, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa, a także m.in. rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Bielan zapewnił też, że 500 plus dla niepełnosprawnych “z całą pewnością zostanie wprowadzone”. Nie odpowiedział na pytanie kiedy. Zapewnił, że budżet jest w znakomitej kondycji. (PAP)

pś/ mrr/