Billie Eilish to najmłodsza kobieta na szczycie listy przebojów w Wielkiej Brytanii.

0
322
epa07376168 US singer Billie Eilish performs during the Swiss Music Awards 2019 ceremony in Lucerne, Switzerland, 16 February 2019. EPA/URS FLUEELER Dostawca: PAP/EPA.

Billie Eilish to najmłodsza kobieta na szczycie listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Jej debiutancka płyta “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” trafiła na pierwszą pozycję listy sprzedaży.

Podczas pierwszego weekendu po wydaniu, płyta Eilish sprzedała się w nakładzie 48 tys. egzemplarzy. Mając 17 lat i trzy miesiące Eilish jest młodsza o dwa miesiące od Joss Stone, która znalazła się na szczycie w 2004 roku z albumem “Mind, Body & Soul”.

Na albumie “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” znalazło się 14 kompozycji, w tym znane już “Wish You Were Gay”, “When the Party’s Over” oraz “Bury a Friend”. Wszystkie piosenki na płycie zostały napisane przez Billie Eilish oraz jej brata Finneasa O’Connella.

Album “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” to następca EP-ki “Don’t Smile at Me” z 2017 roku. Płyta ukazała się 29 marca.

Teledysk Eilish do piosenki z debiutanckiej płyty “Bury a Friend” w sieci obejrzało już ponad 114 mln fanów.

W ubiegłym roku Eilish wydała kilka singli, w tym “When I Was Younger” inspirowany filmem “Roma”.

Utwory Billie Eilish przekroczyły liczbę 2,5 mld streamów na całym świecie. Autorka EP-ki “Dont Smile At Me” jest najmłodszą artystką, która trafiła do prestiżowego zestawienia BBC Radio 1 Sound.

Eilish, właściwie Billie Eilish Pirate Baird O’Connell, urodziła się w Los Angeles. Wychowywała się w Higland Park w rodzinie aktorów i muzyków. Była kształcona w domu. W wieku 8 lat zaczęła uczęszczać na zajęcia lokalnego chóru, a gdy miała 11 lat zaczęła pisać własne piosenki, wzorując się na swoim starszym bracie.

Jej pierwsza EP-ka “Don’t Smile at Me” zyskała status platynowej płyty w Kanadzie, Nowej Zelandii oraz złotej płyty w Australii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Warto przypomnieć, że wśród panów zdarzały się kariery znacznie wcześniejsze. Michael Jackson pierwsze tryumfy święcił jako sześciolatek, gdy został członkiem rodzinnej grupy The Jackson Brothers, którą założyli jego trzej starsi bracia. Z kolei Stevie Wonder doczekał się określenia “geniusz” w wieku 12 lat.

W Polsce Krzysztof Antkowiak zadebiutował w branży muzycznej jako pięcioletnie dziecko podczas koncertu swojego ojca. W wieku 15 lat otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę publiczności podczas 25. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za wykonanie piosenki “Zakazany owoc” z nieco dwuznacznym tekstem Jacka Cygana i muzyką Krzesimira Dębskiego… Jego debiutancki album, pod tym samym tytułem, otrzymał certyfikat złotej płyty. (PAP Life)

zig/ jbr/

Dodaj komentarz