Błaszczak: liczebność WOT przekroczyła już 20 tys. żołnierzy

0
171
Gliwice, 15.05.2019. Żołnierze 131. batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Gliwicach podczas spotkania z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, 15 bm. Minister spotkał się z dowódcami Brygad OT oraz zapoznał z planami rozwoju piątego rodzaju Sił Zbrojnych. (sko) PAP/Marek Zimny

“Budujemy Wojska Obrony Terytorialnej. Naszym celem jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby było zmodernizowane, żeby było silniej zaangażowane w relacje sojusznicze. Jednym z elementów potencjału obronnego i potencjału odstraszania Wojska Polskiego jest rozbudowa Wojsk Obrony Terytorialnej. Ten proces przebiega bardzo dynamicznie” – powiedział Błaszczak.

“Chciałbym ogłosić, że Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły stan 20 tys. żołnierzy. To bardzo dobra wiadomość, to świadczy o tym, że swoje zadania świetnie wykonują dowódcy, instruktorzy, którzy na co dzień szkolą żołnierzy WOT. To świadczy także, że cały program tworzenia WOT cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony żołnierzy” – ocenił szef MON.

Jak zaznaczył, bardzo cieszy się, że tak wielu ludzi przystępuje do WOT. “Z pewnością elastyczność tej formy służenia w Wojsku Polskim powoduje dodatkową zachętę, gdyż żołnierze WOT nie rezygnują ze swojej aktywności zawodowej” – zauważył.

„Zależy mi, aby WOT uzupełniały i wspierały wojska operacyjne, tak się dzieje na co dzień” – zadeklarował Błaszczak, nawiązując m.in. do kilkakrotnych wspólnych ćwiczeń jednostek WOT i wojsk operacyjnych, w których uczestniczył, także poza poligonem. Podkreślił też, że żołnierze WOT korzystają z doświadczeń wojsk sojuszniczych. (PAP)

mtb/ par/