Błaszczak: Poligon w Nowej Dębie będzie drugim pod względem wielkości

0
164
Nowa Dęba, 25.09.2019. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (P) na poligonie w Nowej Dębie, 25 bm. Szef MON wziął udział w przekazaniu 9 Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Poprad dla 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia. Ponadto ogłosił decyzję o rozbudowie poligonu w Nowej Dębie. (dd/pkus) PAP/Darek Delmanowicz

Minister ogłosił w Nowej Dębie na Podkarpaciu decyzję o rozbudowie poligonu, przekazał też dziewięć samobieżnych rakietowych zestawów przeciwlotniczych Poprad 21. Dywizjonowi Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia. Dywizjon wchodzi w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich podporządkowanej od września nowo tworzonej 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Według Błaszczaka rozszerzenie poligonu to dowód na pozytywne zmiany zachodzące w Wojsku Polskim – jego rozbudowę liczebną i modernizacje techniczną. „Poligon Nowej Dębie powiększa się poprzez podpisanie umowy z nadleśnictwem; powraca na tereny, które w 2012 r. zostały przekazane nadleśnictwu” – powiedział szef MON.

Jak dodał, „rząd koalicji PO-PSL nakłaniał, wręcz zmuszał dowódców, żeby ograniczali infrastrukturę wojskową”. Wypomniał też poprzedniej koalicji decyzje o likwidacji 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. „Czy to służyło bezpieczeństwu naszej ojczyzny? Oczywiście nie” – powiedział Błaszczak. Zapewnił, że bezpieczeństwo kraju jest priorytetem jego, rządu PiS i prezydenta Andrzeja Dudy. „Zależy nam na tym, żeby Polska była bezpieczna, zależy nam na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, zależy nam na wzmocnieniu wschodniej granicy Polski” – podkreślił. (PAP)

autorzy: Wojciech Huk, Jakub Borowski

huk/ brw/ par/