Błaszczak: w 2019 r. MON złoży zamówienia o wartości 6,8 mld zł

0
2421
Radom, 30.09.2019. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) oraz prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik (2L) podczas uroczystości podpisania dokumentów dotyczących kolejnych dostaw broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego, 30 bm. w Fabryce Broni "Łucznik" w Radomiu. (aldg) PAP/Piotr Polak

W poniedziałek w Fabryce Broni “Łucznik” w Radomiu zostały podpisane aneksy do dwóch umów na dostawy broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego. Zwiększają one zamówienia na karabinki MSBS GROT oraz pistolety VIS 100.

Szef MON podkreślił w poniedziałek, że zarówno karabinki MSBS Grot, jak i pistolety Vis 100, to bardzo dobra broń polskiej konstrukcji, wytwarzana przez polski przemysł zbrojeniowy w Fabryce Broni “Łucznik” w Radomiu.

Błaszczak zaznaczył, że podpisane w poniedziałek aneksy zwiększają zamówienia Wojska Polskiego na tę broń. Jak mówił, dodatkowo w Fabryce Broni w Radomiu, WP zamówiło 18 tys. karabinków MSBS GROT i 2 tys. pistoletów Vis 100.

“To oznacza, że do 2022 roku co trzeci polski żołnierz będzie wyposażony w najnowocześniejszy karabinek GROT polskiej produkcji; to oznacza, że jeszcze w tym roku zwiększone zostaną dostawy dlatego, że aneks właśnie tak stanowi. Jeszcze 4 tys. egzemplarzy karabinków w tym roku zostanie wyprodukowanych i dostarczonych do WP i 2 tys. pistoletów” – powiedział szef MON.

Minister obrony podkreślił, że zamówienia kierowane przez MON do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu. “Z reguły przez ostatnie lata zamawiano w polskim przemyśle zbrojeniowym zamówienia o wartości 3,5 mld zł, 3,7 mld zł. W 2018 roku były to 3,961 mld zł, w tym roku – możemy już mówić o tych zamówieniach, bo mamy już koniec września – WP, MON zamówi w polskim przemyśle zbrojeniowym kontrakty o wartości 6,851 mld zł” – powiedział Błaszczak. (PAP)

autorzy: Ilona Pecka, Marzena Kozłowska

ilp/ mzk/ godl/