Borys-Szopa: monitorujemy sytuację po eksplozji w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu

0
910
Warszawa, 06.06.2019. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa podczas konferencji prasowej, na temat sytuacji na rynku pracy, 6 bm. w Warszawie. (kf) PAP/Leszek Szymański

Do wybuchu na drugim piętrze starej kamienicy w sąsiedztwie kozielskiego rynku doszło w czwartek, kwadrans po dziewiętnastej. Przypadkowym świadkom udało się wyprowadzić z budynku starszą kobietę. Strażacy wynieśli w płonącego domu ciężko rannego mężczyznę. Pożar objął drewnianą konstrukcję dachu i wnętrze budynku. Wskutek pożaru i wybuchu zarwał się strop między drugim a pierwszym piętrem.

Komendant Główny PSP Leszek Suski poinformował w piątek, że działania gaśnicze zostały zakończone około trzeciej w nocy i nadal prowadzone są działania poszukiwawcze. Dodał, że specjalnie szkolone psy, które brały udział w akcji, “nie stwierdziły, że pod gruzowiskiem może się ktoś znajdować”.

Szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa napisała w piątek na Twitterze, że w związku z eksplozją w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu jest w kontakcie z wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem. “Monitorujemy sytuację” – zapewniła.

Czubak już w czwartek był na miejscu zdarzenia. Zapowiedział, że w piątek – w porozumieniu z władzami samorządowymi – zostanie opracowany plan pomocy wszystkim poszkodowanym. O tym, czy będzie możliwy remont kamienicy, zadecydują eksperci z nadzoru budowlanego. Z noclegu w jednym z miejscowych hoteli skorzystały trzy osoby ewakuowane z okolicy miejsca zdarzenia.

Nie wiadomo jeszcze, co było przyczyną eksplozji. Budynek był zasilany z sieci gazowej, jednak strażacy nie wykluczają innych możliwości. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że kierownictwo resortu jest w ciągłym kontakcie z kierującymi akcją ratowniczą strażakami. (PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/