Broniarz: na ten moment nie ma przesłanek do rezygnacji ze strajku

0
102
Warszawa, 08.02.2019. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz podczas konferencji prasowej "Spór zbiorowy: zakończenie pierwszego etapu" w siedzibie ZNP w Warszawie, 8 bm. (soa) PAP/Radek Pietruszka

W niedzielę o godz. 19 w Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog” w Warszawie będą kontynuowane rozmowy strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowymi dot. sytuacji w oświacie.

“Formalnie strajk został ogłoszony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i tylko związek jest władny to powstrzymać. Ale w momencie, w którym rozmawiamy nie ma żadnych przesłanek, żadnych okoliczności, żadnych informacji, które dawałyby nam powód w ogóle do rozpatrywania tego elementu” – powiedział Broniarz w niedzielę w TVN24, pytany o perspektywę porozumienia z rządem i rezygnacji ze strajku.

Wyraził ubolewanie, że dzisiejsze rozmowy ze stroną rządową “będą toczyły się z pewnym znakiem zapytania wynikającym z faktu, że nie ma informacji, co wicepremier (Beata Szydło) położy na stole”. “Wydawałoby się, że rozmowy zyskałyby na merytoryczności, gdybyśmy kilka godzin wcześniej te materiały dostali” – powiedział.

Jak mówił, “szkoda, że edukacja nie została ujęta w którejkolwiek z +piątek+ pan prezesa Jarosława Kaczyńskiego, bo być może do tego wydarzenia by nie doszło” – powiedział Broniarz.

“Jesteśmy w naprawdę dramatycznym momencie, bo (w poniedziałek) o godz. 8.00 w niektórych placówkach o 7.30 rozpocznie się strajk, jakiego nie pamiętamy od 1993 roku” – dodał szef ZNP.

Według niego w piątek rząd zaproponował “rozwiązanie, które nie tylko poirytowało nauczycieli, ale które jest groźne dla sytemu oświaty”. (PAP)

autorka: Marzena Kozłowska

mzk/ agz/

Dodaj komentarz