Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi 93. urodziny

0
117
epa07519453 Britain's Queen Elizabeth leaves the annual Easter Sunday Service at St Georges Chapel in Windsor Castle, Britain, 21 April 2019. The Easter Mattins Service is attended every year by the Royal Family. This year the service falls on the Queen's Elizabeth II birthday, who turns 93. EPA/NEIL HALL Dostawca: PAP/EPA.

Najdłużej panująca w historii brytyjska królowa Elżbieta II skończyła w niedzielę 93 lata, świętując w wąskim, rodzinnym gronie na zamku w Windsorze. Zgodnie z sięgającą pierwszej połowy XVIII wieku tradycją oficjalne obchody zaplanowane są na połowę czerwca.

W tym roku urodziny głowy państwa i zwierzchnika kościoła anglikańskiego zbiegły się w czasie z Wielką Niedzielą, najważniejszym dniem w kalendarzu chrześcijańskim.

Królowa zwyczajowo bierze wówczas udział w świątecznym nabożeństwie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, a towarzyszy jej m.in. mąż, niespełna 98-letni książę Filip, z którym pobrała się 71 lat temu.

Wśród osób, które publicznie przekazały swoje życzenia dla monarchini, byli m.in. spodziewający się dziecka książę Harry i księżna Meghan, którzy napisali w mediach społecznościowych, że życzą jej “najwspanialszego dnia”.

W ramach skromnych obchodów daty narodzin królowej podczas uroczystej zmiany warty przed Pałacem Buckingham w Londynie odegrana zostanie urodzinowa piosenka. Zwyczajowo towarzyszą temu także okolicznościowe wystrzały z armat – 41 z Hyde Parku w centrum miasta w południe i 62 z zamku Tower of London godzinę później – ale zgodnie z przyjętą konwencją nie można ich wykonywać w niedzielę, więc dojdzie do tego dopiero w poniedziałek.

Na oficjalnym koncie rodziny królewskiej na twitterze pokazano zdjęcia przedstawiające królową Elżbietę II na przestrzeni lat.

Ogólnonarodowe świętowanie 93-lecia królowej zaplanowane jest w tym roku na 8 czerwca. Zwyczaj podwójnych obchodów narodził się w 1748 roku, kiedy król Jerzy II, zaniepokojony tym, że w dniu jego rzeczywistych urodzin w listopadzie może być zła pogoda, zdecydował o przełożeniu uroczystych obchodów na przełom wiosny i lata.

Elżbieta II została królową w wieku 26 lat po nagłej śmierci w 1952 roku swego ojca Jerzego VI. W 2015 roku pobiła rekord długości zasiadania na brytyjskim tronie, który do tego czasu należał do jej praprababki Wiktorii i wynosił 63 lata. Jest obecnie najdłużej panującym – od 67 lat i 73 dni – i najstarszym monarchą na świecie.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Dodaj komentarz