Bytom: lokatorzy z uszkodzonej przez wybuch kamienicy zaczęli wracać do mieszkań

0
3141
Bytom, 06.07.2019. Miejsce wybuchu gazu, do którego doszło w kamienicy na ulicy Katowickiej w Bytomiu, 6 bm. W wybuchu zginęły trzy osoby, cztery zostały ranne. Na miejscu pracuje straż pożarna. (mr) PAP/Hanna Bardo

“Zdecydowały się już wrócić trzy pierwsze rodziny, tak, że będą się powoli wprowadzać. W środę kolejni lokatorzy będą wracać” – powiedziała PAP Węgiel-Wnuk. W najbliższym czasie będzie to możliwe w przypadku części lokali. Sześć mieszkań z parteru i pierwszego piętra potrzebuje gruntownego remontu, a remont czterech innych potrwa kilka tygodni.

Wskutek sobotniej eksplozji – najprawdopodobniej gazu z sieci – w mieszkaniu na parterze budynku przy ul. Katowickiej 37 zginęła 39-letnia kobieta i jej dwie kilkuletnie córki. Poważnych poparzeń doznała przechodząca ulicą 62-letnia kobieta. Innych obrażeń doznały trzy przebywające w budynku osoby. Ogółem z kamienicy ewakuowało się 21 osób.

Wybuch skutkował m.in. pożarem w mieszkaniu na parterze, który został szybko ugaszony. Uszkodzony tam został strop, jeszcze w sobotę zabezpieczony przez strażaków. Uszkodzona została też jedna ze ścian działowych. W części mieszkań zniszczona jest stolarka drzwiowa i okienna.

W poniedziałek powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o możliwości powrotu części mieszkańców.

Śledztwo przejęła w poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Katowicach. We wtorek wykonano sekcje zwłok ofiar. Jak przekazała PAP prok. Beata Książek-Nowicka z katowickiej prokuratury, śledczy, niedysponujący jeszcze informacją pisemną o wynikach sekcji, nie będą o nich na razie informowali.

Pytana we wtorek o pogłoski na temat możliwych przyczyn katastrofy, w tym celowego działania samobójczego, prok. Książek-Nowicka powiedziała PAP, że na wstępnym etapie postępowania nie jest wykluczana żadna wersja. (PAP)

mtb/ wus/