Ceny ropy naftowej rosną – kraje OPEC uzgodniły cięcia produkcji surowca

0
2143
epa07687347 Manuel Quevedo, Venezuela's petroleum minister and president of the state-owned 'Petroleos de Venezuela, S.A. (PDVSA) mineral oil company, speaks to the media prior to the 176th Meeting of the Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) conference, 6th Meeting of the OPEC and non-OPEC at the OPEC head quarters in Vienna, Austria, 01 July 2019. EPA/CHRISTIAN BRUNA Dostawca: PAP/EPA.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,28 USD, po zwyżce ceny o 0,28 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 65,31 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,38 proc.

Ministrowie ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową uzgodnili w poniedziałek przedłużenie czasu obniżenia produkcji surowca przez kolejne dziewięć miesięcy. Kraje OPEC doszły do porozumienia po 10 godzinach negocjacji w poniedziałek podczas szczytu OPEC w Wiedniu.

Przemawiając na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania, minister ropy naftowej Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih powiedział, że zobowiązanie do przedłużenia o dziewięć miesięcy było “bezsporne”.

Porozumienie musi jeszcze być ratyfikowane we wtorek przez sojuszników OPEC, którzy nie należą do organizacji.

Porozumienie zostało poprzedzone umową, którą zawarły w sobotę podczas szczytu G20 Rosja i Arabia Saudyjska, ws. utrzymania produkcji ropy naftowej na obecnym poziomie przez sześć do dziewięciu miesięcy.

Analitycy wskazują, że kraje organizacji zdecydowały się na taki ruch ze względu na słabnące perspektywy na popyt na surowiec po serii rozczarowujących danych z przemysłu USA, Chin oraz Europy, a także rosnących napięciach handlowych między USA a resztą świata. (PAP Biznes)

kkr/ osz/