Ceny ropy w USA spadają, a inwestorzy obawiają się o światowy wzrost PKB

0
2207
epa07663687 Oil pumping gear (nodding donkey or pump jack) at an oil plant operated by MND company in Uhrice, Czech Republic, 21 June 2019. Media reported that oil prices soared more than 5% after Iran shot down a United States military drone and so increased concerns about a possible military confrontation between USA and Iran. EPA/MARTIN DIVISEK Dostawca: PAP/EPA.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,81 USD, po zniżce ceny o 0,9 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 63,30 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,01 proc.

Analitycy oceniają, że ropa jest pod presją, ponieważ obawia się przyszłego popytu w obliczu sporów handlowych zagrażających globalnemu wzrostowi gospodarczemu.

„Globalny wzrost pozostaje głównym czynnikiem powstrzymującym ceny ropy przed wzrostem” – powiedział Alfonso Esparza, starszy analityk w OANDA.

„Umowa OPEC + powstrzyma ceny przed zbyt dużym spadkiem, ale musi nastąpić koniec protekcjonizmu handlowego, aby zapewnić wzrost popytu na surowce energetyczne” – dodał

W USA spadły zapasy ropy – o 1,09 mln b., czyli o 0,23 proc., do 468,49 mln baryłek – poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Spadek był jednak znacznie mniejszy niż prognozowano – analitycy szacowali, że zapasy zmniejszą o 4,25 mln baryłek.

OPEC+ ogłosił też we wtorek, że na dziewięć miesięcy przedłuża umowę z grudnia ubiegłego roku o ograniczeniu wydobycia ropy o 1,2 mln baryłek dziennie. We wtorek podpisano także deklarację o “stałej współpracy” między OPEC i sojusznikami.

Tendencjom spadkowym przeciwdziała także napięcie wokół Iranu.

W czwartek u wybrzeży Gibraltaru brytyjska marynarka wojenna – British Royal Marines – przejęła kontrolę nad olbrzymim irańskim tankowcem, który najprawdopodobniej przewoził ładunek ropy naftowej dla Syrii. (PAP Biznes)

kkr/ asa/