Czaputowicz: Europa nie będzie w pełni zjednoczona bez Bałkanów Zachodnich

0
289
Poznań, 04.07.2019. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przemawia, 4 bm. podczas oficjalnego otwarcia Forum Społeczeństwa Obywatelskiego i Forum Biznesu oraz debaty “Navigating the Future: How to Prepare for the Revolution in Trade, Services and Industry” w ramach Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. (aldg) PAP/Jakub Kaczmarczyk

W trwającym od środy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele krajów biorących udział w procesie berlińskim – inicjatywie służącej wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.

“Postrzegamy politykę rozszerzania Unii Europejskiej jako jedno z najbardziej wydajnych mechanizmów współpracy europejskiej. Poprzez silniejszą współpracę z krajami Bałkanów Zachodnich chcemy przede wszystkim zwiększać stabilizację i rozwój regionu. Jesteśmy przekonani, że przyjęcie tych krajów do głównego nurtu integracji europejski będzie owocne dla całej Unii, dla całego kontynentu, bo tym samym poszerzy obszar wspólnych wartości” – mówił szef polskiej dyplomacji.

Podkreślił, że “Europa nie może być postrzegana jako w pełni zjednoczona bez Bałkanów Zachodnich i to zarówno z geograficznego jak i geopolitycznego punktu widzenia”. Dodał, że “ambitna polityka rozszerzenia UE jest istotna”.

“Bałkany Zachodnie pozostają kluczowym kierunkiem, jeżeli chodzi o międzynarodowe zaangażowanie Polski. Polska jest powiązana z krajami tego regionu poprzez kulturę, historię a także z uwagi na podobne wyzwania dla rozwoju, które są też związane z naszym doświadczeniem historycznym. Zbudowaliśmy naprawdę silne polityczne, gospodarcze i społeczne relacje” – mówił szef MSZ.

Zaznaczył, że Polska chce dzielić się z krajami Bałkanów Zachodnich swoim doświadczeniem dotyczącym starań o akcesję do UE. (PAP)

mzk/ rpo/ ajw/ mok/