Czaputowicz: Polska wzmocniła swą pozycję dzięki udziałowi w RB ONZ

0
136
Gucin, 20.09.2019. Debata pt. „Obecność wojsk amerykańskich w Polsce” z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, 20 bm. w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. (gm/pkus) PAP/Grzegorz Michałowski

Minister ocenił, że obecność polskiej delegacji pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy na sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ była bardzo udana. Przypomniał, że doszło do spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem i podpisania deklaracji, która – jak ocenił – jest dobrym dokumentem, którego postanowienia będą teraz wprowadzane w życie.

Czaputowicz wypowiadał się po czwartkowej debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconej rozwiązywania konfliktów w Afryce. Podsumowując działalność Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa, zapewnił, że osiągnęła więcej niż się spodziewała.

„Pozycja Polski dzisiaj, a dwa lata temu to zupełnie inne światy. (…) Zawieraliśmy sojusze ze Stanami Zjednoczonymi na forum Rady Bezpieczeństwa (…), prowadziliśmy wspólne debaty np. na temat Ukrainy z poparciem Stanów Zjednoczonych i państw unijnych, a w tym roku np. debatę na temat Bliskiego Wschodu z udziałem amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Widać, że nasza polityka jest zbieżna. Był to ważny instrument dla umocnienia naszej pozycji” – wskazał Czaputowicz.

Wyraził zadowolenie, że Polska jako członek Rady Bezpieczeństwa cieszy się poparciem i dobrą opinią, o czym mówił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, zwracając się prezydenta Dudy.

Do debat, które zapiszą się w pamięci, Czaputowicz zaliczył m.in. zainicjowaną przez Polskę, poświęconą umocnieniu prawa międzynarodowego debatę pod przewodnictwem prezydenta RP. Szef MSZ wymienił też debatę dotyczącą prawa humanitarnego, którą sam kierował. (PAP)

ad/ fit/ kar/ mkr/