Czaputowicz w ONZ: “Afryka jest kontynentem o wielkim potencjale”

0
274
epa07051413 Polish foreign minister Jacek Czaputowicz speaks during a UN Security Council meeting on the sidelines of the 73rd session of the General Assembly of the United Nations at United Nations Headquarters in New York, New York, USA, 27 September 2018. The General Debate of the 73rd session began on 25 September 2018 and runs until 01 October 2018. EPA/JASON SZENES Dostawca: PAP/EPA.

Afryka jest też obszarem szczególnie podatnym na konflikty – mówił Czaputowicz. Blisko jedna czwarta wszystkich konfliktów zbrojnych na kuli ziemskiej w ostatnich latach miała miejsce właśnie w Afryce, czego dobitnym przykładem są kryzysy i spirala przemocy rozkręcona w Mali, Republice Środkowoafrykańskiej, w Libii oraz w Somalii.

Geneza przemocy i konfliktów w Afryce jest złożona – argumentował polski minister. Wśród przyczyn wymienił m.in. ubóstwo, a także system nierówności istniejący na płaszczyźnie społecznej, w sferze politycznej i gospodarczej. Wskazał też na państwowe i niepaństwowe podmioty, które wraz z zagranicznymi ugrupowaniami militarnymi dążyły do zdobycia wpływów w poszczególnych państwach Afryki, podkopując ich stabilność.

“Wyzwania w sferze bezpieczeństwa na kontynencie afrykańskim szybko się zmieniają” – podkreślił Czaputowicz. Obejmują starcia na tle etnicznym, przemyt narkotyków i handel ludźmi, a także przemoc, która zwykle towarzyszy wyborom. Dodatkowymi czynnikami konfliktogennymi są: nieuregulowana polityka migracyjna i deficyt bezpieczeństwa na granicach, ekstremizmem oraz nasilający się terroryzm. W niektórych wypadkach gwałtowne konflikty wybuchały z powodu walki o zyski z przejęcia kontroli nad zasobami mineralnymi – zaznaczył minister. (PAP)

ad/ mars/