Czechy: prezydenci V4 i Słowenii wspierają Serbię w akcesji do UE

0
1348
Lany, Czechy, 03.10.2019. Prezydent RP Andrzej Duda (3L), prezydent Węgier Janos Ader (2L), prezydent Słowacji Zuzana Czaputova (3P), prezydent Czech Milos Zeman (L), prezydent Słowenii Borut Pahor (2P) i prezydent Serbii Aleksandar Vucic (P) podczas konferencji prasowej prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Zamku w Lanach koło Pragi, 3 bm. Głównymi tematami rozmów prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier były: budżet UE, brexit, polityka ochrony klimatu i bezpieczeństwo energetyczne. (sko) PAP/Leszek Szymański

Andrzej Duda ma nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do UE dla Macedonii Płn. i Albanii.

W czwartek w czeskich Lanach odbyło się spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej: Polski – Andrzeja Dudy, Czech – Milosza Zemana, Słowacji – Zuzany Czaputovej i Węgier – Janosa Adera. W części rozmów brali udział też prezydenci Słowenii i Serbii, Borut Pahor i Aleksandar Vuczić.

Prezydent RP mówił na konferencji prasowej, że ważnym tematem rozmów była m.in. akcesja do Unii krajów Bałkanów Zachodnich. Zaznaczył, że kraje V4 mają w tej kwestii od dawna wypracowane stanowisko. “Jesteśmy zwolennikami otwartych drzwi do UE. Uważamy, że jest to jedyna droga do tego, by Europa mogła się spokojnie i pokojowo rozwijać” – powiedział Duda.

Jak zaznaczył, by proces zbliżania się krajów Bałkanów Zachodnich do UE mógł postępować “kryteria (akcesji) muszą być jasne a terminy muszą być w sposób twardy wyznaczone”. Według prezydenta, bez tego bardzo trudne będzie przekonanie społeczeństw w tych krajach, by ponosiły koszty niezbędnych reform. “Doskonale wiemy jako ci, którzy 15 lat temu do UE wchodzili, że jest to droga wyrzeczeń, które muszą ponieść społeczeństwa i żeby społeczeństwa do tego przekonać, to perspektywa akcesji musi być jasna i oczywista” – powiedział Duda.

Z Lan Aleksandra Rebelińska, Piotr Górecki (PAP)

reb/ ptg/ ap/