Członkostwo w NATO i UE są filarami polskiego bezpieczeństwa

0
92
Warszawa, 07.03.2019. Minister obrony narodowej Mariusz B³aszczak podczas otwarcia dorocznej odprawy rozliczeniowo-koordynacyjnej kadry kierowniczej MON i Si³ Zbrojnych RP, w Pa³acu Prezydenckim, 7 bm. z okazji obchodów 20-lecia cz³onkostwa Polski w NATO. (mr) PAP/Jakub Kamiñski

Członkostwo w NATO i UE są filarami polskiego bezpieczeństwa – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który obserwował w niedzielę rano w Warszawie próbę defilady pod hasłem “Silni w sojuszach”.

Defilada odbędzie się 3 maja, weźmie w niej udział ponad 2 tys. osób z wojska i służb podległych innym resortom, w tym ponad 200 żołnierzy państw sojuszniczych.

“Rok 2019 jest rokiem szczególnym, 20 lat temu Polska przystąpiła do NATO, 15 lat temu do UE; chcieliśmy uczcić te dwa niezwykłe wydarzenia, dlatego podjąłem decyzję, żeby 3 maja na Wisłostradzie w Warszawie odbyła się defilada” – powiedział minister. “Zarówno członkostwo Polski w NATO, jak i w Unii Europejskiej stanowią filary polskiego bezpieczeństwa. członkostwo w obu tych sojuszach jest dla nas niezwykle istotne” – zapewnił szef MON. Stąd – dodał – hasło defilady. Oprócz Wojska polskiego w defiladzie wezmą udział żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy, którzy stacjonują w Polsce w wielonarodowej grupie bojowej NATO, jednej z czterech rozlokowanych na wschodniej flance sojuszu. Udział potwierdzili także żołnierze z Belgii, Czarnogóry, Czech, Litwy, Łotwy, Portugalii, Słowacji i Włoch. Wisłostradą przedefilują także przedstawiciele organizacji paramilitarnych, uczniowie klas mundurowych, poczty sztandarowe. Po raz pierwszy w defiladzie wezmą udział także policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej, strażacy, funkcjonariusze SOP, Straży Ochrony Kolei, przedstawiciele służb leśnych, Krajowej Administracji Skarbowej i Służby Więziennej.

“Będziemy mieć przegląd instytucji, które stanowią trzon bezpieczeństwa państwa polskiego” – powiedział Błaszczak. Defiladę ma rozpocząć przelot 80 samolotów i śmigłowców. W części lądowej wojsko zaprezentuje ponad 200 pojazdów, m. in. transportery Rosomak, czołgi Leopard, armatohaubice Krab i Dana, wyrzutnie NSM, Langusta i Poprad, a także sprzęt sojuszniczy, w tym amerykańskie czołgi Abrams i transportery Bradley.

Jako pierwsi będą maszerować żołnierze i funkcjonariusze niosący flagi Polski, UE i NATO. Za nimi przejdzie Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, a dalej pododdziały reprezentujące Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej, Żandarmerię Wojskową oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. W dalszej kolejności przedefilują żołnierze reprezentujący jednostki i uczelnie wojskowe. W paradzie przejdą też Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Zorganizowanie dodatkowej, rocznicowej defilady – oprócz tradycyjnie odbywającej się 15 sierpnia – szef MON zapowiedział w marcu. Jak mówił, defilada w dniu narodowego święta 3 maja to także nawiązanie do tradycji międzywojennych.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ wj/

Dodaj komentarz