Do Polski przyjedzie abp Scicluna, zajmujący się walką z pedofilią

0
143
epa07392856 Mons. Charles J. Scicluna, Malta Archbishop, during the last briefing on the work of the meeting on the protection of minors in the Church at the Patristic Institute Augustinianum, Vatican City, 24 February 2019. A four-days historic Vatican summit on clerical sex abuse called 'The Protection of Minors in the Church', involving bishops from all over the world, is ending on 24 February. EPA/GIUSEPPE LAMI Dostawca: PAP/EPA.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział we wtorek PAP, że decyzja o zaproszeniu abpa Scicluny zapadła w czerwcu 2018 roku.

O przyjeździe abpa Scicluny, najważniejszego dostojnika w Watykanie zaangażowanego w prowadzenie postępowań wyjaśniających przypadki nadużyć poinformował w marcu prymas Polski abp Wojciech Polak, kierujący Komisją Konferencji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa.

Arcybiskup Scicluna jest od zeszłego roku drugim, czyli pomocniczym sekretarzem w Kongregacji Nauki Wiary. Jako specjalny wysłannik papieża Franciszka sporządził dla niego w 2018 roku raport na temat pedofilii w Kościele w Chile. Sprawozdanie to było podstawą decyzji, jakie podjął potem papież o wystosowaniu listu do wiernych w tym kraju oraz wezwaniu w maju 2018 roku całego chilijskiego episkopatu. W czasie tego spotkania wszyscy biskupi, łącznie ponad 30, złożyło dymisje na jego ręce. Kilka z nich Franciszek przyjął.

Wcześniej z nominacji św. Jana Pawła II maltański dostojnik był promotorem sprawiedliwości, czyli odpowiednikiem prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary i w tej roli prowadził dochodzenia kanoniczne w sprawach pedofilii.

W lutym abp Scicluna był w komitecie organizacyjnym pierwszego w historii Kościoła, zwołanego przez papieża, watykańskiego szczytu na temat ochrony nieletnich i walki z pedofilią.

9 maja abp Malty przedstawił w Watykanie nowy papieski dokument w formie Motu Proprio ustanawiający normy w sprawie zgłaszania przypadków nadużyć oraz pociągania biskupów do odpowiedzialności.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)