Donald Trump: jestem najbardziej przejrzystym prezydentem w historii USA

0
3424
epa07592502 US President Donald J. Trump announces he willl not negotiate an infrastructure bill with Democratic Speaker of the House from California Nancy Pelosi and Minority Leader from New York Chuck Schumer as long as they are pursuing investigations into him and his administration in the Rose Garden of the White House in Washington, DC, USA, 22 May 2019. Trump said he cut short a meeting with Democratic leaders on infrastructure, adding 'I don't do coverups'. EPA/JIM LO SCALZO Dostawca: PAP/EPA.

“Nikt nie stoi ponad prawem, nawet prezydent Stanów Zjednoczonych. A my uważamy, że prezydent jest zamieszany w zacieranie śladów” – powiedziała dziennikarzom Pelosi po spotkaniu Demokratów przy drzwiach zamkniętych.

Jak komentuje Reuters, między Demokratami w Kongresie a Białym Domem toczy się coraz bardziej zacięta walka o to, czy Izba Reprezentantów ma prawo prowadzić dochodzenia dotyczące prezydenta, jego finansów, afery Russiagate oraz zarzutu, że Trump utrudniał działanie wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie.

Pelosi starała się jednak ostudzić wcześniej w środę nastroje Demokratów w Izbie, którzy od wtorku, kiedy to Trump nie pozwolił, by przed komisją ds. sądownictwa stanął były prawnik Białego Domu Donald McGahn, domagają się wszczęcia procedury impeachmentu prezydenta.

Trump wysłał w środę całą serię tweetów oskarżających Demokratów o “nielegalne polowanie na czarownice”, ponieważ przewodniczący komisji, Demokrata Jerry Nadler, zagroził pociągnięciem McGahna do odpowiedzialności karnej pod zarzutem obrazy Kongresu.

Prezydent napisał, że McGahnowi “należy wybaczyć, że nie stawił się przed Nadlerem w jego dramacie pseudo-impeachmentu!”.

Demokraci już wielokrotnie usiłowali nakłonić Pelosi do uruchomienia procedury impeachmentu wobec Trumpa, ale ona sama opowiada się za poczekaniem na wynik rozpoczynających się batalii sądowych.

McGahn nie stawił się przed komisją, ponieważ zastosował się do instrukcji Trumpa, który wcześniej zapowiedział blokowanie wszystkich kongresowych wezwań na przesłuchania byłych lub obecnych członków jego administracji. (PAP)

fit/ mc/