Duda: prezydent Trump może przyjechać do Polski podczas pobytu w Europie

0
202
Nowy Jork, USA, 24.09.2019. Prezydent RP Andrzej Duda po konferencji prasowej z okazji 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, 24 bm. Prezydent Duda kontynuuje wizytę w Stanach Zjednoczonych. (aldg) PAP/Radek Pietruszka

Podczas briefingu w Nowym Jorku Andrzej Duda, który w poniedziałek spotkał się z Donaldem Trumpem, został zapytany przez PAP, czy znany jest już termin wizyty prezydenta USA w Polsce.

“Pan prezydent Trump i wczoraj publicznie, i w rozmowie ze mną mówił, że bardzo chce przyjechać do Polski i ma nadzieję, że stanie się to w najbliższym czasie. Szczegółowy termin nie został wskazany” – odpowiedział Duda.

“Podejrzewam, choć są to moje domysły, że w związku z załatwianiem różnych spraw w Europie, mógłby przyjechać także do Polski” – dodał.

Dopytywany, czy mogłoby to nastąpić podczas planowanego na grudzień szczytu NATO w Londynie, powiedział: “Nie mogę tego wykluczyć, natomiast nie było mowy na temat szczegółowego terminu”.

Prezydent został też zapytany, czy Polska była proszona o przyłączenie się do tworzonej koalicji antyirańskiej. “W ogóle nie było na ten temat rozmowy” – podkreślił Duda. Przypomniał, że prezydent Trump pochwalił nawet domniemaną inicjatywę Iranu w sprawie działań pokojowych w Jemenie, o którą pytała go amerykańska dziennikarka.

“Nie było w ogóle mowy o jakichkolwiek działaniach, czy jakichkolwiek planach działań zbrojnych, jeśli chodzi o Iran” – zapewnił prezydent. (PAP)

pś/ mzk/ par/