Elektryczne autobusy Solarisa pojadą do hiszpańskiego Bilbao

0
3456
Warszawa, 23.11.2017. Prezentacja pierwszego stołecznego przegubowego autobusu elektrycznego Urbino 18 electric firmy Solaris podczas konferencji prasowej w zajezdni MZA przy ul. J. P. Woronicza w Warszawie, 23 bm. 18-metrowy pojazd IV generacji wyposażony jest w podwójny system ładowania – zarówno za pomocą kabla z wtyczką (plug-in), jak i za pomocą pantografu. (tg/doro) PAP/Tomasz Gzell

Pojazdy będą kursować w największym mieście kraju Basków w ramach transportu publicznego.

Zamówione przez ALSA Group pojazdy napędzane będą osią z dwoma zintegrowanymi silnikami trakcyjnymi o mocy 125 kW każdy. Oba elektryczne Solarisy będą wyposażone w zestaw baterii trakcyjnych typu Solaris High Energy o łącznej pojemności 240 kWh. Do uzupełniania energii w bateriach wykorzystywane będzie złącze typu plug-in.

Każdy pojazd zabierze jednorazowo na pokład co najmniej 75 pasażerów, z czego 26 na miejscach siedzących. 10 miejsc dostępnych będzie z poziomu niskiej podłogi. Autobusy będą wyposażone w całopojazdową klimatyzację, system informacji pasażerskiej z zapowiedzią głosową i monitoring wizyjny oraz zamontowane na poręczach gniazda USB umożliwiające pasażerom naładowanie urządzeń mobilnych.

“Ponadto, co rzadko spotykane, autobusy zostaną wyposażone w dwie rampy ułatwiające wjazd na pokład pojazdu osobom podróżującym na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi: jedną o napędzie elektrycznym i jedną manualną” – podał producent.

Firma Solaris Bus & Coach S.A. rozpoczęła dostawy do Hiszpanii w 2010 roku. Od tamtej pory do tego kraju trafiło blisko 200 pojazdów z podpoznańskiej fabryki. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pad/