Erdogan: Turcja planuje operację militarną w Syrii na wschód od Eufratu

0
65
epa07847268 Turkish President Recep Tayyip Erdogan attends a joint news conference with Russian and Iranian Presidents following their trilateral talks in Ankara, Turkey, 16 September 2019. The leaders of Russia, Iran and Turkey meet in the Turkish capital to negotiate on a long-term settlement in Syria. EPA/PAVEL GOLOVKIN / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Ankara oczekuje od Stanów Zjednoczonych, że przystaną na utworzenie zdemilitaryzowanej strefy sięgającej 30 km na wschód od Eufratu, w pobliżu granicy z Turcją. Turcy chcieliby tam przesiedlić część dwumilionowej rzeszy uchodźców, którzy znaleźli schronienie w tym kraju. Oznaczałoby to również wysiedlenie z tego przygranicznego obszaru syryjskich Kurdów zrzeszonych w Ludowych Jednostkach Samoobrony (YPG), które są wspierane przez USA, a przez Turcję uznawane za organizację terrorystyczną.

Przemawiając w sobotę na spotkaniu zwolenników swej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Erdogan powiedział, że Turcja dąży do “zasilania terenów na wschód od Eufratu fontannami pokoju” i osiedlania się tam uchodźców.

“Daliśmy wszystkim naszym rozmówcom wszystkie ostrzeżenia dotyczące Eufratu i działaliśmy z wystarczającą cierpliwością” – pokreślił turecki prezydent.

Turcja oskarża USA, że działają zbyt wolno na rzecz utworzenia strefy zdemilitaryzowanej, grają na zwłokę i nie chcą podjąć konkretnych działań.

Szef tureckiego ministerstwa obrony, gen. Hulusi Akar poinformował w czwartek amerykańskiego sekretarza obrony Marka Espera w rozmowie telefonicznej, że jeśli ze strony USA nie będzie postępu w sprawie strefy zdemilitaryzowanej w Syrii, Ankara zakończy współpracę z tym krajem.(PAP)

jo/