Euroliga koszykarek: Arka wygrała z Botas Ankara i awansowała do fazy grupowej

0
305
Gdynia, 28.10.2018. Koszykarki Arki Gdynia Sonja Greinacher (L) i Rebecca Allen (P) oraz Cierra Burdick (C) z 1KS Ślęzy Wrocław podczas meczu Ekstraklasy, 28 bm. (gj) PAP/Adam Warżawa

W pierwszym eliminacyjnym meczu podopieczne trenera Gundarsa Vetry triumfowały w Ankarze 88:72 i w rewanżu przed własną publicznością nie tyle nie roztrwoniły tej przewagi, ile ponownie okazały się lepsze od tureckiego zespołu. Gdynianki zwyciężyły 84:75 dzięki czemu rywalizować będą w fazie grupowej Euroligi.

W środę koleżanki wspomogła już Rebecca Allen, która dopiero w poniedziałek dotarła do Gdyni. Australijska skrzydłowa wzięła udział z reprezentacją swojego kraju w Pucharze Azji i z tego powodu nie wystąpiła w pierwszym spotkaniu.

W rewanżu Allen zdobyła 14 punktów, ale nie była najskuteczniejszą koszykarką Arki. W ekipie gospodyń pierwsze skrzypce grała Maria Papowa. Białoruska skrzydłowa rzuciła 27 „oczek”, zanotowała również trzy zbiórki i cztery asysty. Barbora Balintova zapisała na swoim koncie 13 asyst, a Sonja Greinacher zebrała 11 piłek, z czego pięć w ataku.

Do przerwy był jeszcze remis 42:42, ale druga połowa należała do gdynianek, które w 37. minucie wygrywały 76:65. Trener Vetra mógł wówczas wprowadzić na boisku młode polskie zawodniczki.

Arka trafiła do grupy B Euroligi, w której znalazły się także Dynamo Kursk, Fenerbahce Stambuł, Sopron Basket, Famila Basket Schio, Spar Citylift Girona i Lyon Asvel Feminin. Zagra w niej również zwycięzca rywalizacji BLMA Montpellier – Olympiakos Pireus. Pierwsze spotkanie Francuzki wygrały w Grecji 66:63.

Ostatni raz gdynianki występowały w tych rozgrywkach w sezonie 2011/2012. W latach 2002 i 2004 zostały wicemistrzyniami Euroligi. (PAP)

Autor: Marcin Domański