Exit poll: Partia Socjalistyczna wygrała wybory parlamentarne w Portugalii

0
1060
epa07902573 Portuguese Prime Minister and secretary general of the Socialist Party (PS), Antonio Costa, celebrates after winning the legislative elections, in Lisbon, Portugal, 06 October 2019. More than 10.8 million registered voters were called to the polls to elect the 230 deputies for the next legislature and from where the XXII Constitutional Government will take place. EPA/MARIO CRUZ Dostawca: PAP/EPA.

W niedzielnym głosowaniu socjaliści uzyskali od 34 do 39 proc. poparcia, wyprzedzając centroprawicową Partię Socjaldemokratyczną (PSD), którą poparło 27-31 proc. wyborców.

Z exit poll wynika, że nowy rząd Partii Socjalistycznej nie będzie mieć większościowego poparcia w jednoizbowym portugalskim parlamencie. Socjaliści mogą liczyć na 104-112 miejsc w 230-osobowej izbie. Wcześniej mieli 86 deputowanych.

Z kolei kierowani przez Ruiego Rio socjaldemokraci mogą liczyć na 74-82 mandaty w parlamencie, zwanym Zgromadzeniem Republiki. Dotychczas PSD posiadało 89 miejsc w izbie.

Z exit poll wynika też, że socjaliści premiera Antonia Costy będą musieli poszukiwać ewentualnych koalicjantów wśród ugrupowań skrajnej lewicy, bądź zwrócić się do najbliższej sobie programowo po prawej stronie PSD.

Komentator telewizji TVI Miguel Sousa Tavares przypominając, że w 1983 r. socjaliści i socjaldemokraci stworzyli już sojusz wyborczy, wskazał, że premier Costa może “wyciągnąć rękę” do największego ugrupowania opozycji parlamentarnej. Zaznaczył, że szef PS może w ten sposób uniknąć próby uzależniania swojego nowego gabinetu od ugrupowań skrajnej lewicy.

W wieczornym wystąpieniu zastępczyni sekretarza generalnego socjalistów Ana Catarina Mendes odmówiła odpowiedzi na pytanie dziennikarzy o ewentualną koalicję. Przyznała, że zwycięstwo socjalistów, nawet bez uzyskania większości w parlamencie, należy uznać za sukces PS. (PAP)

zat/ jm/