Exit poll: umiarkowanie islamistyczna partia Ennahda wygrała wybory w Tunezji

0
3658
epa07893702 Leader of the Islamist Ennahda party, Rachid Ghannouchi speaks during parliamentary election campaign in Tunis, Tunisia 03 October 2019. The parliamentary election are set for 06 October 2019. EPA/MOHAMED MESSARA Dostawca: PAP/EPA.

Według tego badania Ennahda zdobyła 17,5 proc. głosów, podczas gdy jej główny rywal, partia Serce Tunezji należąca do więzionego magnata prasowego Nabila Karuiego – 15,6 proc.

Według oficjalnych danych frekwencja wyniosła 41,3 proc.

Żadne oficjalne wyniki nie są spodziewane przed poniedziałkiem. Jeśli dane z exit poll się potwierdzą, Tunezja będzie skazana na mocno podzielony parlament, a zwycięska Ennahda – zmuszona do żmudnego budowania większości z udziałem licznych konkurencyjnych ugrupowań i niezrzeszonych deputowanych – zauważa Reuters.

Prognozowany wynik wyborczy Ennahdy daje temu ugrupowaniu ok. 40 mandatów, przy większości wynoszącej 109 miejsc. W poprzednich wyborach w 2014 roku Ennahda zdobyła 27,8 proc. głosów i 69 mandatów, a ówczesny zwycięzca, partia Wezwanie Tunezji (NT) – 37,6 proc. głosów i 86 mandatów. Oba ugrupowania utworzyły później koalicję.

Wcześniej w niedzielę zarówno Ennahda, jak i Serce Tunezji ogłosiły się zwycięzcami głosowania. Oba ugrupowania przed wyborami wykluczały współpracę w jakiejkolwiek koalicji z udziałem tego drugiego.

W przypadku potwierdzenia jej zwycięstwa Ennahda będzie miała dwa miesiące od daty wyborów na stworzenie koalicji. Jeśli się to nie uda, prezydent z propozycją wszczęcia negocjacji koalicyjnych zwróci się do partii z drugim wynikiem w wyborach. Jeśli i to zawiedzie, ponownie zostaną rozpisane wybory.(PAP)

akl/ mal/