Francja: rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jacques’a Chiraca

0
962
epa07881829 The coffin of French former President Jacques Chirac is carried inside the Church of Saint-Sulpice for a memorial service in Paris, France, 30 September 2019. Jacques Chirac died on 26 September in Paris, aged 86. The 30th September 2019 has been declared a day of national mourning in France. EPA/IAN LANGSDON Dostawca: PAP/EPA.

Kondukt żałobny w asyście honorowej z owiniętą we francuską flagę trumną zmarłego w czwartek w wieku 86 lat prezydenta dotarł do kościoła w południe. Równocześnie rozdzwoniły się dzwony.

Do świątyni trumnę wnieśli członkowie dawnej ochrony Chiraca, czemu towarzyszyły dźwięki Requiem Gabriela Faure. Mszę odprawia arcybiskup Paryża Michel Aupetit.

W uroczystościach żałobnych biorą udział m.in. prezydenci Rosji i Włoch, Władimir Putin i Sergio Mattarella. Ze względów zdrowotnych mimo zapowiedzi nie przybył do Paryża przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. W kościele św. Sulpicjusza obecni są za to byli prezydenci Francji: Nicolas Sarkozy z małżonką Carlą Bruni, Francois Hollande i Valery Giscard d’Estaing z małżonką Anemone. W pierwszym rzędzie stoją przedstawiciele rodziny – córka prezydenta Claude Chirac oraz jego jedyny wnuk Martin Chirac. Małżonka zmarłego przywódcy Bernadette nie bierze udziału w uroczystościach ze względów zdrowotnych.

Poniedziałek jest we Francji dniem żałoby narodowej.

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się od porannej ceremonii, w której udział wzięła tylko rodzina zmarłego. Następnie na dziedzińcu kompleksu Les Invalides Chiracowi zostały oddane honory wojskowe w obecności prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

W niedzielę Chiraca żegnali Francuzi. Trumna z ciałem zmarłego wystawiona była na dziedzińcu kompleksu Les Invalides przy wejściu do katedry Świętego Ludwika w Paryżu. Od czwartku do księgi kondolencyjnej w Pałacu Elizejskim wpisało się blisko 5 tys. osób. (PAP)

ulb/ mal/