Gdańsk: manifestacja przeciwko odebraniu miastu terenów na Westerplatte

0
1295
Gdańsk, 14.07.2019. Protestujący przeciwko procedowanemu w Sejmie projektowi ustawy dotyczącej budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku, 14 bm. w Gdańsku. (kf) PAP/Adam Warżawa

Zorganizowany przez KOD wiec miał miejsce w sąsiedztwie gdańskiej Fontanny Neptuna. Do zebranych przemówiła m.in. jedna z działaczek KOD – Ewa Topór-Nawarecka, która przypomniała, że w 1993 r. ówczesny wojewoda Maciej Płażyński przekazał miastu Gdańsk tereny na Westerplatte, „po to, żeby samorząd mógł organizować” tam uroczystości związane z kolejnymi rocznicami wybuchu II wojny światowej. Topór-Nawarecka dodała, że od lat 90. gdański samorząd, wspólnie z harcerzami, rzeczywiście każdego 1 września organizuje na Westerplatte wydarzenia upamiętniające bohaterską obronę tego miejsca przez polskich żołnierzy. „Sprzeciwiamy się odebraniu miastu przez rząd terenów Westerplatte. To jest nasze Westerplatte” – powiedziała.

Niektórzy z uczestników manifestacji trzymali transparenty z hasłami: „Westerplatte i Gdańsk to jedność”, „Westerplatte to nie skansen, to historia”, „Dzisiaj przywłaszczają Westerplatte, jutro ukradną Ci wolność”, „Ręce precz od Westerplatte” czy „Westerplatte to miejsce pamięci, a nie partyjne skansen”.

W maju grupa posłów PiS przygotowała projekt specustawy, która w myśl jej autorów ma usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W ostatni piątek Senat wniósł do niej poprawki. Teraz ustawa wróci do Sejmu. W myśl specustawy plenerowe muzeum miałoby powstać na części półwyspu Westerplatte, na którym to terenie w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa, a we wrześniu 1939 toczyły się walki między polskimi a niemieckimi żołnierzami. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ agz/