Gliński: Europejskie Centrum Filmowe Camerimage powstanie w Toruniu

0
273
Rogów, 20.09.2019. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przed koncertem pianisty Piotra Palecznego w ramach cyklu "Z Klasyką przez Polskę”, 20 bm. w Rogowie. "Z Klasyką przez Polskę" to finansowany ze środków ministerstwa i realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca cykl koncertów, mających na celu propagowanie muzyki klasycznej na najwyższym poziomie artystycznym. (pkus) PAP/Roman Zawistowski

Umowę ws. utworzenia i współprowadzenia instytucji kultury o nazwie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage podpisali wicepremier Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage Marek Żydowicz.

“Od wielu, wielu miesięcy myśleliśmy o tym, by finalnie rozwiązać problem Camerimage. To najlepszy, najbardziej znany na świecie polski festiwal filmowy, skarb polskiej kultury, więc szukaliśmy rozwiązania i w końcu je znaleźliśmy” – podkreślił w niedzielę w Toruniu wicepremier Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego ocenił, że to inwestycja niezwykle ważna i potrzebna.

“Przy tworzeniu tego centrum będą pracowały osoby z całego świata, które zajmują się filmem, architekturą, sztuką. To dla polskiej kultury rzecz wielka. Wykorzystujemy funkcjonujące zasoby, dając im szansę na dalszy rozwój. Najlepsze rzeczy trzeba wspierać. To także przykład bardzo dobrej współpracy i synergii między różnymi instytucjami” – powiedział Gliński.

400 mln zł na powstanie centrum zostanie przeznaczonych z budżetu państwa, a 200 mln zł da miasto Toruń.

Gmach, który będzie siedzibą centrum, ma powstać do 2025 roku. Od 2020 roku resort kultury i miasto Toruń będą przeznaczały na działanie centrum – w tym na organizację festiwalu – 8 mln zł rocznie (po 4 mln zł).

“To centrum powstaje, żeby współorganizować i rozwijać festiwal Camerimage. Dziękuję twórcy festiwalu Markowi Żydowiczowi, że po latach podróży po całej Polsce wraca do swojego rodzinnego miasta” – mówił w niedzielę prezydent Torunia Michał Zaleski. (PAP)

twi/ amac/