Gowin: Kościół katolicki w Polsce nie poradził sobie z problemem pedofilii

0
95
Lublin, 11.05.2019. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej, 11 bm. w Biurze Senatorskim Andrzeja Stanisławka przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. (wj/dw) PAP/Wojtek Jargiło

Komentując w rozmowie z PAP poświęcony problemowi pedofilii w polskim Kościele film Tomasza Sekielskiego “Tylko nie mów nikomu”, Gowin – w przeszłości publicysta zajmujący się Kościołem katolickim w Polsce i autor wywiadów rzek z jego ważnymi postaciami – ocenił, że film był potrzebny.

“Ten film traktuję jako formę pomocy udzielonej Kościołowi w rozwiązaniu problemu, z którym Kościół sobie nie poradził. Skoro dochodziło do zbrodni – bo pedofilia jest zbrodnią, skoro sprawcy nie zostali ukarani, skoro ofiarom nie zadośćuczyniono, skoro przynajmniej w niektórych przypadkach dochodziło do tuszowania tych zbrodni, to znaczy, że ten film był potrzebny” – powiedział PAP wicepremier.

Pytany o ewentualne poparcie dla pojawiających się postulatów zmian w prawie Jarosław Gowin powiedział: “Ważne, żeby ten temat oderwać od bieżącej kampanii wyborczej, żeby ponad podziałami partyjnymi współpracować nad którąś z propozycji, które padają. Jest propozycja pana prezesa Kaczyńskiego, by zaostrzyć kary za pedofilię do 30 lat, jest propozycja Grzegorza Schetyny, by zlikwidować przedawnienie. Nie wykluczam żadnego z tych wariantów. Spokojnie dyskutujmy o tym, wysłuchajmy też głosów ekspertów, żeby nie podejmować decyzji pod wpływem zrozumiałych emocji wywołanych tym filmem”. (PAP)

lun/ joz/