GUS: zbiory owoców w sadach o ok. 25 proc. niższe niż w roku 2018

0
65
Bydgoszcz, 09.09.2018. Śliwa domowa "Węgierka Zwykła" prunus domestica. (tż/pkus) PAP/Tytus Żmijewski

Jak informuje GUS, powodem niższych zbiorów owoców z drzew były przede wszystkim wiosenne przymrozki (występujące na wielu plantacjach w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców), przedłużająca się susza oraz przesilenie drzew owocowaniem w poprzednim rekordowym sezonie.

“Straty w plonowaniu zostały nieco zniwelowane wejściem w okres pełnego owocowania wielu młodych, bardziej plennych plantacji” – dodano.

Według GUS zbiory z sadów jabłoniowych zostały wstępnie oszacowane na ok. 3 mln ton, (tj. o około 25 proc. mniej od rekordowej produkcji jabłek w roku 2018). Z kolei zbiory owoców z krzewów owocowych w sadach oraz plantacji jagodowych oceniono wstępnie na niespełna 0,5 mln ton, czyli o blisko 20 proc. mniej niż w roku poprzednim.

Tegoroczną produkcję warzyw gruntowych szacuje się obecnie na blisko 3,8 mln t, tj. na poziomie ponad 8 proc. niższym w porównaniu ze słabymi zbiorami roku ubiegłego, natomiast zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 6,7 mln t – mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 11 proc.

GUS szacuje ponadto tegoroczną produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi na 25 mln t, czyli o około 10 proc. więcej od uzyskanej w 2018 r.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/