IMGW: ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla wszystkich województw

0
593
Szczecin, 04.06.201. W Szczecinie, 4 bm. z powodu wysokich temperatur stanęły trzy kurtyny wodne: w okolicach pl. Zwycięstwa - Bramy Portowej, w Alei Kwiatowej i na pl. Lotników. Kurtyny ustawiane są systematycznie, kiedy temperatura powietrza w cieniu przekroczy 27 stopni Celsjusza. (mb/pkus) PAP/Marcin Bielecki

Wydane w poniedziałek rano ostrzeżenia dotyczyły pierwotnie 11 a następnie 13 województw. Po aktualizacji wydanej tuż po godzinie 12 w poniedziałek zakres ich obowiązywania rozszerzono na wszystkie 16 województw. Alertem nie są objęte jedynie obszary górskie na południu województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Alert drugiego stopnia wydano w poniedziałek po południu dla województw: opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego (bez wschodnio-południowej części), podlaskiego (zachodnia część) oraz podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego (bez południowej części), a także warmińsko-mazurskiego i lubelskiego (bez wschodniej części).

W dzień temperatura maksymalna w miejscach objętych ostrzeżeniami wyniesie od 29 do 33 st. W nocy będzie spadać do 17-20 st. Zgodnie z prognozami ostrzeżenia mają obowiązywać co najmniej do środy do godz. 20.

IMGW wydało również alerty pierwszego stopnia dla wschodnio-centralnej części woj. podlaskiego, południowo-wschodniej części woj. dolnośląskiego oraz wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Tam maksymalna temperatura osiągnie od 29 do 33 st, a w nocy 16-18 st.

RCB zaleca, by ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić bezpotrzeby z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.(PAP)

emi/mam/