IMGW: ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem w 13 województwach

0
114
Szczecin, 04.06.201. W Szczecinie, 4 bm. z powodu wysokich temperatur stanęły trzy kurtyny wodne: w okolicach pl. Zwycięstwa - Bramy Portowej, w Alei Kwiatowej i na pl. Lotników. Kurtyny ustawiane są systematycznie, kiedy temperatura powietrza w cieniu przekroczy 27 stopni Celsjusza. (mb/pkus) PAP/Marcin Bielecki

Alert drugiego stopnia wydano w poniedziałek przed południem dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.

W dzień temperatura maksymalna może wzrastać tam nawet do 33 stopni. W nocy będzie spadać do 20 stopni. Zgodnie z prognozami ostrzeżenia mają obowiązywać co najmniej do środy.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.(PAP)

nmk/ mam/