IMGW: ostrzeżenia przed upałem dla 12 województw

0
88
Rzeszów, 26.06.2019. Kąpielisko w Rzeszowie, 26 bm. Na Podkarpaciu panuje ponad 35-stopniowy upał. (sko) PAP/Darek Delmanowicz

IMGW wydało w niedzielę nowe ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem – dla woj. łódzkiego (bez powiatu łęczyckiego, kutnowskiego i łowickiego) oraz południowo-wschodniej części woj. wielkopolskiego.

Wcześniej alerty drugiego stopnia obowiązywały już w województwach: śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim (bez południowej części) i małopolskim (bez powiatu tatrzańskiego) oraz południowej części woj. mazowieckiego, północno-centralnej części woj. dolnośląskiego i wschodnio-centralnej części woj. opolskiego. Prognozuje się tam temperaturę maksymalną w dzień 30-34 st., a minimalną w nocy – od 17 do 20 st.

Zagrożenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. “Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych” – apeluje Instytut.

W niedzielę obowiązują też ciągle ostrzeżenia trzeciego stopnia przed upałem w woj. lubuskim i w zachodnio-centralnej części woj. wielkopolskiego, które ogłoszono w sobotę. W regionach objętych alertami trzeciego stopnia w niedzielę temperatura maksymalna wyniesie od 34 do 36 st. Temperatura minimalna w nocy osiągnie od 16 do 18 st. Alerty obowiązują do niedzieli, do godz. 20. (PAP)

emi/ je/