IMGW: upał w centrum i na południu Polski; burze z gradem na Mazurach

0
190
Rzeszów, 26.06.2019. Termometr w Rzeszowie, 26 bm. Na Podkarpaciu panuje ponad 35-stopniowy upał. (soa) PAP/Darek Delmanowicz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla 10 województw. Alert dotyczy woj. dolnośląskiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz południowej i środkowej części mazowieckiego. Temperatura może tam wynieść od 29 do 34 stopni.

Zagrożenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Dla prawie całego woj. warmińsko-mazurskiego wydano natomiast ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu, unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy – należy szukać pomocy, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt. (PAP)

nmk/ wus/