IMGW: w niedzielę bez zagrożeń, od poniedziałku wracają burze i upały

0
23450
Tatry, Giewont, 08.06.2019. Turyści na szczycie Giewontu, 8 bm. Popularny szlak turystyczny na Giewont – symbol Tatr, został oszpecony napisami i wulgarnymi rysunkami na skałach. Straż parku podejrzewa, że aktu wandalizmu dokonali uczestnicy wycieczki szkolnej. (pkus) PAP/Grzegorz Momot

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w orientacyjnej prognozie zagrożeń podał, że na niedzielę nie prognozuje żadnych zagrożeń mających istotny wpływ na życie codzienne.

Z kolei w poniedziałek burz z gradem należy się spodziewać w 5 województwach – pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim a upałów w 7 województwach – łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim oraz podkarpackim.

Na wtorek IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla wszystkich województw związane z możliwością wystąpienia burz z gradem i upałów. Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami zostało wydane dla województwa mazowieckiego. Oznacza to, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. W związku z czym zalecana duża ostrożność. Należy także śledzić komunikaty o rozwoju sytuacji pogodowej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ mark/