Indie: intensywne nocne opady w Bombaju spowodowały śmierć ponad 30 osób

0
621
epa07687065 Indian people wade through a flooded street during heavy rain in Nalasopara on the outskirts of Mumbai, India, 01 July 2019. According to reports, vehicular movements were affected and trains were delayed in the last two days due to heavy rains in the city. EPA/DIVYAKANT SOLANKI Dostawca: PAP/EPA.

Intensywne nocne deszcze sparaliżowały Bombaj w stanie Maharasztra na zachodzie Indii. W ostatnich 24 godzinach opady były dziesięć razy większe niż normalnie w porze monsunowej i przekroczyły rekordowy poziom z 2005 r.

Najbardziej ucierpieli najbiedniejsi mieszkańcy metropolii. Żywioł zmywał kruche konstrukcje domów w slumsach i wciągał ludzi w niezabezpieczone i otwarte włazy w jezdniach i chodnikach.

W Malad na przedmieściach północnego Bombaju masywny mur spadł na sąsiednie domostwa. Spod gruzów ratownicy wyciągnęli ciała 22 osób, w tym 12-letniej Sanchity. Przez 14 godzin ratownicy próbowali wyciągnąć dziewczynkę spod rumowiska. Grząski i nierówny teren nie pozwalał na użycie dźwigów i ciężkiego sprzętu. Strażacy podawali jej kroplówkę.

„Podali jej zastrzyki, ale nie było widocznego efektu” – mówił telewizji NDTV jeden z członków rodziny. „A potem już jej nie było. Straciliśmy ją, bo za dużo czasu zabrało wyciągnięcie jej” – powiedzieli.

Trzy osoby zginęły pod gruzami muru w Kalyan na wschodnich przedmieściach Bombaju, a jedna w Mulund. Dwie osoby utonęły w podtopionym samochodzie w Malad. Kolejne dwie osoby utonęły w Palghar i jedna zmarła w wyniku porażenia prądem w Ville Parle.

Władze wezwały mieszkańców miasta do pozostania w domach i zarządziły dzień wolny od pracy.

W wielu miejscach Bombaju podmywało kolejkę miejską, a autobusy zostały unieruchomione. Ludzie przedzierali się przez miasto, idąc po pas w wodzie. (PAP)

pas/ klm/ mc/