Iran ostrzega, że będzie próbował eksportować swoją ropę naftową

0
310
epa07137063 (FILE) A general view of the Kharg oil terminal at the Kharg Island, in Persian Gulf, southern Iran, 12 March 2017 (reissued 02 November 2018). The US government on 02 November 2018 announced it will reimpose sanctions that had been waived under the Iran nuclear deal. Five nations including the United States worked out a deal with Iran in 2015 that withdrew sanctions. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH *** Local Caption *** 53383932 Dostawca: PAP/EPA.

“Wykorzystamy każdy możliwy sposób, aby eksportować naszą ropę i nie ulegniemy presji Ameryki, ponieważ eksport ropy jest uzasadnionym prawem Iranu” – powiedział Zanganeh.

Irański eksport ropy spadł o ponad 80 proc. po tym, jak w maju 2018 roku USA wycofały się z umowy nuklearnej i ponownie nałożyły sankcje na Teheran. Od tamtej pory Iran sukcesywnie ogranicza swoje zobowiązania, wynikające z paktu nuklearnego.

Irański rząd wprawdzie deklaruje gotowość do utrzymania umowy i rozmów z pozostałymi jej sygnatariuszami, ale kilka miesięcy temu zapowiedział też, że jeśli nie otrzyma zezwolenia na eksport swojej ropy, co 60 dni będzie zwiększał swoje możliwości nuklearne.

Zanganeha przyznał, że sankcje to nie jedyny problem Iranu. Z umowy o wartości 5 mld. dol., dotyczącej rozwoju złoża gazowego pod Zatoką Perską South Pars (największe na świecie pole gazowe, którego zapasy stanowią około 8 proc. całkowitych zasobów gazu na świecie) wycofali się Chińczycy.

„Chcemy przyjaźnić się ze wszystkimi krajami w regionie. Nasz wspólny wróg jest poza Bliskim Wschodem … Nie mam problemu z tym, aby spotkać się ministrem energetyki Arabii Saudyjskiej. Chiny wycofały się z 11 fazy zagospodarowania złoża, więc ich zadanie przejmie nasz Petropars.” – powiedział irański minister.

Kilka miesięcy temu z inwestycji w South Pars wycofał się francuski koncern naftowy Total. (PAP)

zm/