Jak długo będzie wiać? Alerty IMGW niemal w całym kraju

0
369

Silny wiatr nie odpuszcza. Niemal w całej Polsce obowiązują ostrzeżenia IMGW 1. i 2. stopnia. Najgorsza sytuacja jest nad Bałtykiem i w południowej części kraju.

Wichury nadal dają się we znaki. Jak poinformował na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz, w związku z silnym wiatrem do godz. 14.00 Straż Pożarna odnotowała 192 interwencje. Głównie chodzi o usuwanie połamanych przez wichury drzew. W sobotę po południu bez prądu pozostawało około 9,2 tys. odbiorców – najwięcej w woj. wielkopolskim – 3,4 tys. Swiszcz podkreślił, że RCB prowadzi z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej konsultacje dotyczące możliwości wysłania alertu RCB do osób zamieszkujących tereny zagrożone wichurami. Prognozy są bowiem niepokojące – wiatr w porywach ma osiągać prędkość 110 km/h.

Ostrzeżenia IMGW

Po aktualizacji ostrzeżeń, alerty IMGW 2. stopnia w sobotę 9 marca obowiązują na terenie 12 województw. Chodzi o woj.: pomorskie (północ), lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie. Ostrzeżenia 1. stopnia obowiązują w woj. kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i części województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, na północy woj. wielkopolskiego oraz mazowieckiego. Najlepsza sytuacja jest na Podlasiu, dla którego nie wydano ostrzeżeń. Sytuacja zachodniej części kraju będzie poprawiać się już w nocy. W południowej części woj. mazowieckiego, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu alerty obowiązują do godzin popołudniowych w niedzielę 10 marca. Aktualną sytuację śledzić można na mapie udostępnianej przez IMGW.

Co oznacza ostrzeżenie 2. stopnia?

Alert 2. stopnia wydawany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. „Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych” – przestrzega IMGW.

/ Źródło: IMGW

Dodaj komentarz