Jakub Stefaniak: w PSL nie ma woli, ani chęci, żeby budować koalicję z PiS

0
1184
Warszawa, 09.05.2017. Rzecznik PSL Jakub Stefaniak podczas briefingu w Sejmie, 9 bm. (obm/doro) PAP/Marcin Obara

Sawicki w czwartek na antenie RMF FM powiedział: “Tak jak wyobrażam sobie i byłem w koalicji z Platformą Obywatelską i byliśmy tą konserwatywną kotwicą, która nie pozwoliła na pewne pomysły, które były gdzieś po stronie Platformy wrzucane i były próby ich realizacji, tak również jeśli bylibyśmy – co mówię z dużym znakiem zapytania – w ewentualnej koalicji z PiS, z pewnością też bylibyśmy takimi hamulcowymi, którzy by na łamanie konstytucji nie pozwolili”.

“Dzisiaj też pytałem o to prezesa (PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza) i prezes mówi: +Na tym etapie nie wyobrażam sobie koalicji z PiS, ale też nie wykluczam+” – dodał Sawicki.

Stefaniak pytany przez PAP o słowa Sawickiego powiedział, że PSL w ciągu ostatnich kilku lat miało szansę, żeby powstała koalicja z PiS, ale ludowcy z niej nie skorzystali.

“Nie skorzystaliśmy z tej szansy przy wyborach samorządowych, gdzie proponowano nam różne konfiguracje w sejmikach województw. (…) Proponowano nam również, abyśmy wzięli udział w nominowaniu sędziów Sądu Najwyższego – też nie skorzystaliśmy z tej propozycji. I tak samo było w przypadku wicemarszałka Sejmu, gdy los Nowoczesnej się ważył i istniało prawdopodobieństwo, że pani wicemarszałek Barbara Dolniak przestanie być wicemarszałkiem, to prezes Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział jasno: +Dziękujemy, taka współpraca nas nie interesuje” – mówił rzecznik PSL.

Dopytywany czy potrafi jednoznacznie powiedzieć, że nie będzie jakiejkolwiek koalicji z PiS po wyborach parlamentarnych, Stefaniak odparł, że PSL podejmuje takie decyzje na posiedzeniu Rady Naczelnej. (PAP)

ero/ mrr/