Japońska para książęca odwiedziła Łowicz – robiła wycinanki ludowe

0
4092
Łowicz, 30.06.2019. W trzecim dniu wizyty w Polsce japońska para książęca odwiedziła, 30 bm. powiatowe Muzeum w Łowiczu, gdzie twórczynia ludowa Maria Stachnal (P) uczyła księcia Akishino (L) i księżną Kiko (C) robić księżackie wycinanki. Wizyta członków japońskiej rodziny cesarskiej w Polsce związana jest z jubileuszem 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Krajem Kwitnącej Wiśni. (pkus) PAP/Roman Zawistowski

Na łowickim rynku gości w towarzystwie pary ubranej w tradycyjne regionalne stroje powitał burmistrz miasta Krzysztof Kaliński. W miejskim ratuszu następcę tronu wraz z małżonką podjęto herbatą. Podczas powitania burmistrz podkreślił, że to pierwsza wizyta cesarskiej pary w Łowiczu.

W czasie krótkiej rozmowy Kaliński opowiedział o historii miasta. Przypomniał, że Łowicz liczy 883 lata, a przez 700 lat było to miasto prymasów, stąd – jak wskazał – wiele miejscowych wydarzeń związanych jest z tradycją religijno-kulturalną.

Książę Akishino przyznał, że jest pod wrażeniem bogatej tradycji i długiej historii Łowicza, co – jak zdradził – było jednym z powodów odwiedzin tego miasta. “Słyszałem, że to miejsce jest bogate w historię i tradycję. Mój pobyt tu jest krótki, ale chciałbym poznać kulturę i obyczaje Łowicza” – powiedział.

Rodzina cesarska zapoznała się z nimi w miejscowym muzeum, gdzie zwiedziła ekspozycję folkloru łowickiego, a w skansenie uczestniczyła w pokazie techniki wykonywania wycinanek. To tradycyjne papierowe barwne ozdoby, które w przeszłości służyły do dekoracji chałup wiejskich, a dziś stanowią ważną część polskiej sztuki ludowej.

Goście od włodarza miasta otrzymali jeden z symboli miasta: oprawioną w ramkę kolorową wycinankę łowicką. Zjedli również obiad w restauracji na rynku. W menu były m.in. chłodnik z jajkiem oraz cztery rodzaje pierogów – m.in. z łososiem, szpinakiem, z mięsem i ruskie. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ itm/