Jemeńscy Huti zwolnili 290 jeńców i więźniów

0
4806
epa07882716 Yemeni war detainees leave a prison after they were released by Houthi rebels in Sanaa, Yemen, 30 September 2019. According to reports, Yemen's Houthi rebels freed 290 war detainees, including dozens of survivors from a Saudi-led coalition strike on a detention center earlier this month. The International Committee of the Red Cross hailed the move as 'a positive step that will hopefully revive the release, transfer and repatriation of conflict-related detainees' under a deal struck last year between the rebels and Yemen's Saudi-backed government. EPA/STRINGER Dostawca: PAP/EPA.

Nalot na położone o 100 km na południe od Sany miasto Zamar w prowincji o tej samej nazwie był jednym z najbardziej śmiercionośnych nalotów w wojnie w Jemenie, w której siły rebeliantów Huti walczą z siłami rządowymi wspieranymi przez koalicję pod kierunkiem Arabii Saudyjskiej.

W nalotach koalicji na ośrodek detencyjny w budynku uniwersyteckim w Zamarze w chwili ataków przetrzymywanych było ok. 170 osób.

Specjalny wysłannik ONZ do Jemenu Martin Griffiths wyraził zadowolenie z oferty Huti. Wyraził nadzieję, że to jednostronne posunięcie ze strony ruchu doprowadzi w konsekwencji do dalszego postępu w sprawie wymiany więźniów. Zaapelował “do wszystkich stron o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa uwolnionym”.

Wcześniej Huti wspierani przez szyicki Iran poinformowali w poniedziałek, że pod nadzorem ONZ w ramach inicjatywy pokojowej, zwolni 350 więźniów, w tym trzech Saudyjczyków.

Wymiana więźniów między rebeliantami a wspieranym przez Saudyjczyków rządem Jemenu jest jednym z trzech filarów przełomowego porozumienia osiągniętego w grudniu w Szwecji w ramach dążeń do rozwiązania trwającego od ponad czterech lat konfliktu. Po obu stronach w niewoli przetrzymywanych jest po około 7 tys. ludzi.

Według MKCK zwolnieni w poniedziałek Jemeńczycy byli wzięci do niewoli w różnych akcjach od 2014 roku i przetrzymywani w różnych ośrodkach.(PAP)

klm/ kar/