Kardiochirurg Mirosław G. skazany na rok więzienia w zawieszeniu

0
355
Warszawa, 05.06.2019. Sędzia Iwona Hulko na sali Sądu Rejonowego w Warszawie, 5 bm. Sąd ogłosił wyrok w ponownym procesie b. ordynatora kardiochirurgii warszawskiego szpitala MSWiA, kardiochirurga Mirosława G., który był sądzony za dziewięć zarzutów o korupcję. Kardiochirurg Mirosław G. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu za korupcję. (sko) PAP/Tomasz Gzell UWAGA!!! ZAKAZ PUBLIKACJI WIZERUNKU I DANYCH OSOBOWYCH OSKARŻONEGO!!!

Zdaniem sądu kara roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata jest wystarczająco surowa. “Sąd nie ma wątpliwości, że pieniądze były przyjęte od pacjentów w celu osiągniecia korzyści majątkowej, dlatego wymierzył mu też karę grzywny” – zaznaczyła w uzasadnieniu wyroku sędzia Iwona Hulko.

Zakończony środowym wyrokiem proces rozpoczął się we wrześniu 2016 r. przed Sądem Rejonowym dla Warszawy- Mokotowa. Był to kolejny proces kardiochirurga w tej sprawie po uchyleniu przez sąd II instancji pierwotnego orzeczenia w zakresie części zarzutów korupcyjnych.

Pierwszy proces dr. G. i – wówczas – 20 jego pacjentów był efektem jednej z pierwszych akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego; odbił się szerokim echem wśród opinii publicznej.

W styczniu 2013 r. sąd I instancji skazał dr. G. na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę za przyjęcie ponad 17,5 tys. zł od pacjentów. G. został wtedy skazany za część zarzutów korupcyjnych z łącznej liczby 42 zarzutów, jakie usłyszał. Uniewinniono go od 23 zarzutów, m.in. mobbingu wobec podwładnych i z części zarzutów korupcyjnych.

W kwietniu 2014 r. II instancja uchyliła uniewinnienie G. oraz kilku jego pacjentów i zwróciła w tym zakresie sprawę sądowi rejonowemu.

Zarazem II instancja utrzymała wówczas skazanie lekarza na rok więzienia w zawieszeniu i grzywnę za 18 zarzutów przyjęcia pieniędzy oraz uniewinnienie G. od zarzutu mobbingu, a także od trzech najpoważniejszych zarzutów korupcyjnych – uzależniania od łapówki przyjęcia pacjenta na oddział lub podjęcia się operacji.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski, Marcin Jabłoński