Kary więzienia dla b. policjantów oskarżonych ws. śmierci Igora Stachowiaka

0
13317
Wrocław, 21.06.2019. Sędzia Krzysztof Korzeniewski podczas ogłoszenia wyroku, 21 bm. w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. 25-letni Igor zmarł w 2016 roku po tym, jak policjanci zabrali go z wrocławskiego Rynku na komisariat. Wyrok sądu to od 2 lat do 2,5 roku więzienia dla byłych policjantów oskarżonych ws. śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie. (aldg) PAP/Maciej Kulczyński

Na ławie oskarżonych w procesie ws. śmierci Igora Stachowiaka zasiada czterech były policjantów, którzy w dniu śmierci Stachowiaka, pełnili służbę, jako funkcjonariusze Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto. Łukasz R., Paweł G., Paweł P. oraz Adam W. zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności. Prokuratura stwierdziła jednak, że “wyczerpująco zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy nie daje podstaw do skierowania aktu oskarżenia w zakresie nieumyślnego spowodowania śmierci Igora S.”

W piątek sąd uznał, że wszyscy oskarżeni są winni zarzucanych im czynów. Najwyższą karę – 2,5 roku wiezienia – sąd orzekła dla Łukasza R., który miał użyć trzykrotnie tasera wobec Stachowiaka. Pozostali oskarżeni zostali skazani na karę 2 lat więzienia.

Igor Stachowiak zmarł w maju 2016 r. po zatrzymaniu i przewiezieniu na komisariat policji Wrocław Stare Miasto. Według pierwszej opinii lekarzy, przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa. Tę samą przyczynę biegli medycy sądowi potwierdzili przed sądem. Zeznali, że Stachowiak był pod wpływem narkotyków i został kilkakrotnie rażony paralizatorem, a te czynniki w połączeniu doprowadziły do niewydolności.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mark/