Komisarz ONZ: opozycjoniści w Wenezueli są zabijani, zatrzymywani i torturowani

0
77
epa07661361 United Nations High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet meets Venezuelan Attorney General William Saab (not pictured) at the headquarters of the Venezuelan Foreign Ministry, in Caracas, Venezuela, 20 June 2019. Bachelet visits Venezuela after dozens of petitions from the opposition that assure that Nicolas Maduro's Government is incarcerating innocent dissidents and committing human rights violations systematically. EPA/Miguel Gutierrez Dostawca: PAP/EPA.

“Główne instytucje oraz praworządność w Wenezueli są zachwiane”, a “korzystanie z wolności poglądów, słowa, stowarzyszeń i zgromadzeń oraz z prawa do uczestnictwa w życiu publicznym niesie ryzyko represji” – powiedziała Bachelet, prezentując przed Radą Praw Człowieka ONZ raport na temat sytuacji w tym kraju.

Jak mówiła, dokument zaświadcza o “atakach wymierzonych w opozycjonistów (…) i obrońców praw człowieka, od gróźb i kampanii oszczerstw po zatrzymania, tortury (…), przemoc seksualną, morderstwa i wymuszone zaginięcia”.

Bachelet dodała, że wobec demonstrujących Wenezuelczyków “wielokrotnie użyto nadmiernej i morderczej siły”. Mówiła w tym kontekście o operacjach sił specjalnych, w ramach których dokonano “licznych zabójstw, głównie młodych mężczyzn”.

Raport przygotowany po wizycie Bachelet w Wenezueli głosi, że reżim Nicolasa Maduro posługuje się wieloma formami przemocy wobec opozycji, a siły rządowe i wspierane przez nie bandy zabijają politycznych przeciwników władzy. Dokument stwierdza, że jeśli sytuacja w Wenezueli nie poprawi się, to dojdzie do “bezprecedensowego exodusu ludności” z kraju, z którego już wyjechały ponad cztery miliony ludzi.

Według raportu w 2018 roku zginęło co najmniej 5,2 tys. osób, które zostały zabite za domniemane “stawianie oporu władzy”; od stycznia do maja bieżącego roku zginęło co najmniej 1,5 tys. osób. Siły bezpieczeństwa zatrzymują młodych ludzi, rozstrzeliwują ich i podrzucają następnie narkotyki, aby upozorować, że byli oni przestępcami, których zabito podczas ucieczki. Co najmniej 793 osoby zostały pozbawione wolności. (PAP)

ulb/ ap/